Измина и тази година.
Вероятно смятате да направите поредното новогодишно обещание. Какво ще е тази година? Искате да започнете да се храните по-здравословно, да спортувате всеки ден или да станете по-продуктивни?
Може би си дадохте същите обещания и миналата година? Но по средата на януари безславно се върнахте към старите си непродуктивни навици – от понички и чипс пред телевизора до безсрамното (но забавно) губене на време в социалните мрежи докато сте на работа.
Не всичко е загубено. Нова година, ново аз. И всички подобни глупости. Но този път може да е различно.
След обстоен обзор на най-популярните книги за продуктивност, синтезирах няколко безценни концепции и тактики, който ще ви помогнат да вършите повече. Ама този път наистина. Не само за пред шефа или гневните клиенти.
1. Единственото най-важно нещо
Задайте си следния въпрос: Кое е ЕДИНСТВЕНОТО нещо, което трябва да свършите, така че всичко останало да ви стане по-лесно или да се обезсмисли?“
Книгата на Гари Келър Единственото нещо поставя точно този въпрос.
Идеята е проста: трябва да откриете ЕДНО единствено нещо, което е най-важно за вашия бизнес/кариера/живот в дългосрочен план. Дефинирайте го и съставете план как да го постигнете стъпка по стъпка.
Тази концепция може да бъде приложена и в работния ви график. Напишете вашето ЕДНО нещо за деня. Коя е най-важната ви задача днес? Отделете достатъчно време да я извършите качествено. Резултатът? Един продуктивен ден.
2. Вършете по-малко, но по-важни неща
„Запомнете, че ако не определите приоритете в живота си, някой друг ще го направи вместо вас.“, Грег Маккеон.
Книгата на Маккеон Есенциализъм неслучайно се превърна в бестселър на New York Times и Wall Street Journal.
Концепцията е следната: фокусирайте се само върху най-важните неща. Всичко друго трябва да бъде премахнато.
Ето и няколко важни урока от книгата:
- Правенето на нищо и правенето на всичко ви прави безпомощни – не можете да свършите абсолютно всичко и да бъдете навсякъде. Просто е невъзможно.
Подбирайте битките си внимателно. Комбинирайте теорията на Маккеон с концепцията за ЕДИНСТВЕНОТО нещо. Запитайте се: Какво е най-важно за вас в дългосрочен план? Как можете да го постигнете стъпка по стъпка? Коя ще е ЕДИНСТВЕНАТА най-важна цел за деня, с която ще започнете?
- Овладейте правилото за 90-те процента.
Добре. Вече схванахте концепцията. Необходимо е да давате приоритет на някои неща (най-важните за вас) пред други.
Но как да сте сигурни кои са тези неща?
Използвайте правилото за 90-те процента. Оценете всяка задача, продукт или решение със стойност между 0 и 100. Зарежете всичко, което е оценено със стойност под 90. То не е важно за вас. Толкова е просто.
- Пресметнете 50% повече.
Изключително полезна концепция.
Ето как работи: добавете 50% отгоре към времето, което ще ви отнеме дадена задача. По този начин, може да избегнете непредвидени обстоятелства.
Например? Трябва да напишете статия. Смятате, че ще ви отнеме 2 часа, планирайте 2 часа и половина. Мислите, че бизнес срещата ще продължи 1 час? Заложете в графика си 1 час и половина.
Така ще ви остане време за обстойна проверка и да подобряване на качеството на продуктите или услугите, които предлагате. Или да ги предоставите на клиентите си в по кратък от очаквания срок. Просто, но гениално, не мислите ли?
3. Управлявайте енергията си, не времето.
Концепциите и тактиките, които разгледахме обясняват как да управлявате времето си, а не енергията.
Джими Лоер и Тони Шварц публикуваха интересна книга, в която твърдят, че именно управлението на енергията е ключът към по-висока продуктивност и ефективност.
Какви са най-важните изводи, представени в книгата? Отделете на най-важните задачи времето от денонощието, в което нивата на енергията ви са най-високи.
Например? Ако чувствате липса на енергия и вдъхновение след обяд, използвайте времето за второстепенни задачи като отговарянето на имейли. Енергията ви е най-висока между 10ч.-12ч. на обяд? Запазете тези часове за изпълнението на ЕДИНСТВЕНАТА най-важна задача за деня.
Моите лични изводи
Аз лично смятам да експериментирам с различни комбинации от гореизброените концепции и хакове за продуктивност. Концепцията за ЕДИНСТВЕНОТО най-важно нещо намира място в ежедневието ми, като всеки ден си поставям 1 важна цел, която изпълнявам преди обяд (във времето, когато нивата на енергията ми са най-високи).
Ще изпробвам и правилото за 90-те процента. Надявам се да ми помогне да се оттърва от второстепенните задачи, които нарушават фокуса ми (нещо, което е голям проблем за мен). Вече използвам теорите за 50% допълнително време. Мога да кажа, че работи много добре в моя случай – помага ми да спазвам сроковете си и да поддържам необходимото качество.
Сега е твой ред
Какви са вашите лични изводи? Кои хакове за продуктивност смятате да включите в ежедневието си? Кои тактики работят добре за вас и как ви помагат да укротите хаоса? Споделете в коментарите 🙂
Автор: Йоана Христова